تبلیغات
«فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» - عرفه
تاریخ : سه شنبه 23 مهر 1392 | 03:06 ب.ظ | نویسنده : سید حمزه واقفی

پیام زیارت امام حسین (ع) در عرفه ولایت است ...

عرفه
امام جمعه تربت جام:

پیام زیارت امام حسین (ع) در عرفه ولایت است

خبرگزاری تسنیم: امام جمعه تربت جام گفت: زیارت امام حسین (ع) در روز عرفه پیام مهمی دارد و آن ولایت است.

حجت‌الاسلام سید علی موسوی‌‌فر  در مشهد مقدس اظهار کرد: زیارت امام حسین (ع) در روز عرفه با پیام ولایت‌مداری بر این مفهوم تأکید دارد که حج و مناسک آن بدون اعتقاد به ولایت بی‌فایده است.

موسوی‌فر ضمن اشاره به اهمیت روز عرفه افزود: این که امام حسین (ع) به سمت کربلا حرکت کردند دلیل بر این است که حج بدون اعتقاد به ولایت حج واقعی نیست و اگر بخواهیم اسلام ناب را داشته باشیم ناگزیریم از این محتوای غنی استفاده کنیم.

امام جمعه تربت جام عرفه را کلیدی برای گشودن درهای رحمت الهی دانست و خاطرنشان کرد: در روایات اسلامی آمده است که برای ورود به هر جایی کلیدی و راهی وجود دارد و کلید تمامی احکام دین ولایت است که تا آن متحقق نشود معارف دینی بی‌اثر و ناکارآمد است.

وی از روز عرفه به عنوان فرصتی استثنایی یاد کرد و افزود: خداوند این روز را در اختیار بندگان خود قرار داده که بتوانند با ستفاده از آن آمرزیده شوند، در این روز امام سجاد (ع) در خطاب به سائلی فرمودند تعجب می‌کنم که در چنین روزی چگونه به جای خداوند از بندگان خدا طلب بخشش داری.

موسوی‌فر با تأکید بر اهمیت اعمال روز عرفه و ارکان آن تصریح کرد: در روایات آمده است که اگر کسی در شب‌های قدر فرصت آمرزش را از دست داده باشد تنها فرصت باقیمانده‌اش عرفه است که می‌تواند با آمرزش گناهان وی همراه باشد.

امام جمعه تربت جام با اشاره به اهمیت دعا در روز عنوان کرد: در روایت آمده است که مغز، هسته و جان عبادت دعاست و دعا خود به دو دسته دعاهای پیامبر و امامان معصوم و دعاهای عوام قابل تقسیم است و کلیت آن تواضع در برابر خداوند به منظور بخشش گناهان است.

وی عید قربان را نیز از اعیاد مهم اسلامی دانست و گفت: پیام عید قربان شکرگزاری و سپاسگزاری بر درگاه الهی است، وقتی حجاج پس از انجام مناسک حج از جمله منا و عرفات و ابراز دشمنی با شیطان سربلند بیرون می‌آیند به شکرانه‌ این اقدامات از خداوند خود سپاسگزاری می‌کنند.

موسوی فر ضمن تأکید بر اهمیت انفاق در راستای عید قربان افزود: خداوند بخشنده به مومنان خود دستور داد تا در روز عرفه به انفاق بپردازند و این انفاق باید در دو وجه مادی و معنوی در قالب خیرات و برپاداشتن نماز نمود پیدا کند، بنابراین در عید قربان به میمنت قبولی طاعات و عبادات انفاق به نشانه شکرگزاری صورت می‌گیرد.  • وبلاگ شخصی
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات