تبلیغات
«فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» - غدیر
تاریخ : پنجشنبه 2 آبان 1392 | 12:47 ب.ظ | نویسنده : سید حمزه واقفی
داستان سپاه یمن وغدیرخم...!!!

آیا غدیر به خاطر سپاه یمن ایجاد شد؟

1 -  شكایت سپاه یمن سال هشتم هجری بوده نه دهم

بنا به گفته زینی دحلان مفتی مكه مكرمه ، این سفر علی  (ع) سال هشتم هجرت صورت گرفته: «وأما بعثه إلى همدان فكان سنة ثمان بعد فتح مكة» . السیرة النبویة ،  ج2 ص371 .

2 - شكایت در مدینه صورت گرفته نه در غدیر خم

بنا به نقل طبرانی شكایت سپاه یمن در مدینه صورت گرفته است: بُریده كه حامل شكایت سپاه یمن بود می گوید: وارد مدینه شدم به مسجد پیامبر (ص) رفتم و حضرت در منزل خود بودند: فقدمت المدینة، ودخلت المسجد ورسول الله (ص) فی منـزله». المعجم الأوسط ،  ج 6 ص 162.

3 - توطئه صحابه بر ضد علی  (ع) و خشم پیامبر؛ منافات با عدالت

تعدادی از صحابه دم در پیامبر اكرم (ص)  بودند و به من گفتند: ای بریده از یمن چه خبر؟ گفتم پیروزی نصیب مسلمانان شده و علی كنیزی را از غنائم جنگی برای خود برداشت و آمده ام به پیامبر شكایت كنم. صحابه گفتند: به پیامبر خبر بده (شكات كن) كه این كار علی را از چشم حضرت ساقط می‌كند. «قَالُوا فَأَخْبِرْهُ‏ فَإِنَّهُ یَسْقُطُهُ مِنْ عَیْنِ  رَسُولِ اللَّهِ یَسْمَعُ‏».  المعجم الأوسط ،  ج 6 ص 162.

در این هنگام بود كه پیامبر اكرم (ص) از منزل بیرون آمد «یُعْرَفُ الْغَضَبُ فِی وَجْهِهِ» آثار غضب و خشم در چهره آن حضرت نمایان بود و فرمود: چه شده كه عده ای از علی  (ع) بدگویی می كنند ؛ هر كس از علی بدگویی كند از من بدگویی كرده و هر كس از علی جدا شود از من جدا شده است؛ علی از من و من از علی هستم: «مَنْ تَنَقَّصَ عَلِیّاً فَقَدْ تَنَقَّصَنِی‏ وَ مَنْ فَارَقَ عَلِیّاً فَقَدْ فَارَقَنِی إِنَّ عَلِیّاً مِنِّی وَ أَنَا مِنْه‏».المعجم الأوسط ،  ج 6 ص 162.  • وبلاگ شخصی
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات